marshalDatový zdroj 1

RGB a CMYK

Nie každý si je vedomý rozdielu medzi farebným priestorom RGB a CMYK. Na obrazovke vystupujú RGB (red, green, blue) a na výtlačkoch sú známe CMYK (čiže cyjan, magenta, yellow, key colour – teda black). Pri miešaní týchto farieb dostaneme špecifický odtieň – rozdiel je taký, že sa líšia na obrazovke a líšia sa na výtlačkoch. Zmierňuje sa to faktom, že to, čo vidíme na monitore, sa nemusí zhodovať s tým, čo uvidíme na výtlačkoch. Ak teda chceme, aby farby po tlači boli rovnaké ako farby na obrazovke – od začiatku sa oplatí vytvoriť projekt vo farebnom priestore CMYK.

Tlačiarenské spadávky

Chýbajúce spadávky sú jednou z najčastejších chýb pri príprave súborov na tlač. Čo sú to spadávky? Jednoducho povedané, je to grafická oblasť, ktorá siaha za rezné čiary (tzv. pasery). Spadávky sú časti súboru, ktoré budú počas viazania orezané. Používajú sa preto, aby na cieľovom formáte nezostali nepotlačené oblasti a rámce. Pri príprave každého súboru na tlač potiahnite pozadie k čiare spadávky – zvyčajne má spadávka do 5 mm. Pridaním spadávok do projektu budeme mať istotu, že aj po orezaní – bude produkt taký, aký vidíme na obrazovke.

Tlačové okraje

Okrem spadávok sú veľmi dôležité aj tlačové okraje. Je to vnútorný priestor pri okrajoch, na ktorý by sa nemali umiestňovať dôležité konštrukčné prvky. Pri príprave grafiky je okraj obvykle nastavený na 3-5 mm. Pri navrhovaní materiálov pre tlač je preto potrebné brať do úvahy oblasť spadávok ako aj okrajov – vďaka tomu bude nás projekt po orezaní na cieľový formát konzistentný a všetky dôležité prvky budú esteticky rozmiestnené na celom projekte.

Zmena textu na krivky

Pri príprave súboru na tlač je veľmi dôležité prevádzať písmo na krivky. Ak tento krok preskočíte, môže to zničiť aj ten najlepší projekt a spôsobiť, že umiestnené na ňom údaje budú jednoducho nečitateľné. Správne pripravený súbor musí mať vždy písmo zmenené na krivky. Vďaka tomu prestane byť text v danom súbore upraviteľný a stáva sa matematickým geometrickým usporiadaním kriviek. Je potrebné si to zapamätať, pretože iba to nám dá istotu, že použité písmo bude vytlačené dobre – aj keď daná tlačiareň nemá vybraný typ písma.

Súbory dobre pripravené na tlač

Tým, že sa vyhnete vyššie uvedeným chybám pri príprave súborov na tlač, môžete ušetriť veľa času a nervov a výsledkom je získanie presne požadovaných výtlačkov. Tieto zásady sa oplatí uplatniť počas vašej práce alebo ich pripomenúť dizajnérom, ktorí pripravujú súbory na tlač.